Zavrieť

10 dôvodov prečo uplatňovať odpočet na výskum a vývoj

Ušetrite s nami na daniach vďaka superodpočtu na výskum a vývoj > Aktuality > Aktuality > 10 dôvodov prečo uplatňovať odpočet na výskum a vývoj

Prečo uplatňovať odpočet na výskum a vývoj na Slovensku?

Firmy na Slovenku si prešli za posledné roky náročným obdobím. Vplyv na to mala určite celosvetová pandémia, nedávny a bohužiaľ stále trvajúci vojnový konflikt na Ukrajine, neistota na finančných trhoch, zvyšovanie cien ropy, energií, či neustále rastúca inflácia. A nikto z nás nevie dokedy táto situácia ešte potrvá. Preto dôvodov k opatrnosti je viac než dosť. Keďže náklady prudko rastú, je dôležité efektívne využiť zdroje tak, aby sa preklenuli momentálne chvíle neistoty a firmy vyťažili maximum aj v ťažkých časoch, resp. v časoch keď prídu tie lepšie.

Riešenie je jednoduché: Investícia do inovácií!

Slovenská daňová legislatíva poskytuje rôzne možnosti daňovej optimalizácie. Jedným z nich je efektívny spôsob, ktorý umožňuje podnikateľským subjektom preplatiť si časť nákladov spojených na inovatívne projekty formou zníženia splatnej dane. Tu je 10 dôvodov prečo to „skúsiť“ využiť.

10 dôvodov prečo uplatňovať superodpočet na výskum a vývoj

1. Odpočet na výskum a vývoj alebo tzv. superodpočet je veľmi rýchly a efektívny nástroj ako „refinancovať“ svoje inovatívne projekty.

Na Slovensku je v platnosti od roku 2015 a pre aktuálne daňové obdobie je vo výške 100 %, čo znamená, pri oprávnených nákladoch 100 000 EUR úsporu 21 % na dani z príjmu.

2. Superodpočet sa nepovažuje za štátnu pomoc.

Ide o špeciálny daňový režim umožňujúci dodatočný odpočet nákladov.

3. Je automaticky nárokovateľný v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie.

Môžete si ho uplatniť v každom fiškálnom roku, samozrejme pokiaľ realizujete projekt VaV.

4. Neuplatňuje sa na základe žiadosti a nepodlieha schvaľovaniu žiadnym orgánom.

Byrokratické prieťahy preto nečakajte! Toto bol jeden z dôvodov, ktorý odrádzal firmy od možnosti čerpať finančné prostriedky, napr. dotácie.

5. Nemá žiadne sektorové obmedzenie a je uplatniteľný na celom území SR.

Zastúpenie pri čerpaní tohto „daňového bonusu“ majú z praxe hlavne firmy pôsobiace v oblasti IT, strojárstva, elektroniky, automatizácie či potravinárstva. No dvere majú otvorené všetci, ktorí sa rozhodli svoje zdroje využiť do inovatívnych riešení.

6. Na jeho uplatnenie nie je potrebné žiadne špeciálne oprávnenie ani certifikácia.

Stačí realizovať projekt výskumu a vývoja. Môže sa jednať o interný, procesný alebo zákazkový vývoj.

7. V prípade nemožnosti jeho využitia za zdaňovacie obdobie je prenositeľný do nasledujúcich 5 rokov.

Teda aj v čase kedy už VaV nemusí prebiehať. Nie je nič lepšie, ako využiť úľavu na dani v časoch, kedy už boli vývojové aktivity ukončené a projekt prešiel do komerčnej fázy.

8. Superodpočet nemá vplyv na bonitu firmy!

V očiach bankových subjektov preto ostávate v rovnakej pozícii, ako keby ste ho nevyužili. Záleží stále len na Vašom hospodárskom výsledku a na ten vplyv superodpočet nemá.

9. Zvyšuje konkurencieschopnosť Vašej firmy na trhu.

Kedže sa Slovensko dlhodobejšie prepadá v rebríčkoch konkurencieschopnosti a podnikateľského prostredia, môže práve toto rozhodnutie investovať do inovácií zlepšiť Váš kredit.

10. Uplatnenie superodpočtu nie je podmienené úspešným výsledkom projektu.

V praxi to znamená, že aj keď Váš projekt nedospeje k pozitívnemu konečnému riešeniu a ukončíte ho skôr, máte možnosť si náklady na výskum a vývoj uplatniť. Samozrejme znovu s podmienkou, že ste skutočne realizovali projekt VaV.

Inovácie nás posúvajú vpred. Aj v čase krízy je dôležité neustále napredovať a hľadať nové riešenia, ktoré môžu zefektívniť výrobné procesy alebo samotný ponúkaný produkt. Ak vieme ešte náklady s tým spojené uplatniť do odpočtu na výskum a vývoj a znížiť si tak daňový odvod, je to bonus naviac.

Celá Európska únia zaostáva v investíciách do výskumu a vývoja. Pre nás je však alarmujúci fakt, že investície do výskumu a vývoja sa na Slovensku pohybujú pod hranicou 1 % HDP a žiaľ sme jednou z krajín, ktorá je na chvoste tejto štatistiky. Cieľom je dosiahnuť úroveň 2 % HDP, rovnomerne z verejných a zo súkromných zdrojov. Ostáva nám len veriť, že podpora firmám, ktoré sa rozhodnú inovovať, bude zo strany štátu minimálne rovnaká ako doteraz a povedomie o odpočte na výskum a vývoj sa bude zvyšovať.

______________________________________________________

Prečítajte si aj:
Výskum a vývoj ušetril firmám na Slovensku až 260 miliónov EUR
Aké dotačné výzvy očakávame v roku 2023?

Dôverujte expertom na financovanie inovácií. Vyriešime za Vás:

Superodpočet na výskum a vývoj
Revízia odpočtu na výskum a vývoj
Dotácie EÚ pre firmy
Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať VaV
Patent box
Inovačný manažment

Ak máte záujem o bližšie informácie, neváhajte a kontaktujte nás.

Inšpiratívne príbehy inovatívnych firiem – stiahnite si bezplatnú brožúru plnú inšpirácie.
Ste na sociálnej sieti LinkedIn? My tiež! Sledujte aktuálne informácie na  LinkedIn ikona Ayming.

Zobraziť komentáre

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *