Najnovšia výzva na inštaláciu fotovoltických systémov
Vďaka uvoľneným finančným prostriedkom z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia majú spoločnosti možnosť znižovať svoje náklady na elektrinu.
Najnovšia výzva je zameraná na veľký trend, inštaláciu fotovoltických systémov, čo pre podniky prináša nasledujúce výhody:
Zníženie nákladov na elektrickú energiu
Dostupnosť
Čistá energia z obnoviteľných zdrojov
Nenáročná údržba a nízke prevádzkové náklady
Dlhá životnosť
Nezmeškajte termín!
Výzva bude zverejnená 11. 8. 2023
Žiadosti je možné podať najneskôr 11. 9. 2023
5 miliónov EUR
„O zámere vyhlásiť výzvu s týmto zameraním s alokáciou 3 milióny € sme informovali pred mesiacom. Momentálne máme k dispozícii už 5 miliónov eur. V prípade, že sa uvoľnia ďalšie finančné prostriedky z nerealizovaných projektov, sme pripravení vyčlenenú sumu navýšiť. Samozrejme, evidujeme vysoký záujem o pomoc v tejto oblasti, avšak rozhodujúca je pripravenosť podnikov, pretože inštalácie zariadení je nutné ukončiť najneskôr v decembri 2023,“
– generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.
„V predchádzajúcej výzve, ktorú sme uzatvorili v máji 2023, zaslalo žiadosti o príspevky na inštaláciu fotovoltických systémov 360 podnikov. Momentálne je schválených 247 projektov s požadovanou sumou viac ako 15 miliónov eur a pri 42 žiadostiach prebieha kontrola a hodnotenie. Väčšine podnikov, ktoré v tejto výzve neuspeli, chýbali práve súhlasy s realizáciou projektov, ktorých získanie je časovo náročné. Vďaka pripravovanej výzve, budú mať podniky príležitosť predložiť žiadosti znova.“
Dôležité informácie k výzve
S limitovaným termínom realizácie projektov súvisí aj podmienka mať ku dňu predloženia žiadosti ukončené obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu, vrátane súhlasu s pripojením zariadenia do elektrizačnej sústavy, ak je potrebný.
Nevyhnutné zmeny súvisia s limitovaným termínom na realizáciu.
Oprávnené budú len výdavky, ktoré vzniknú a budú uhradené prijímateľom do 31. decembra 2023.
Pre splnenie cieľov projektu je nevyhnutné sfunkčnenie, respektíve uvedenie predmetu projektu do trvalej prevádzky najneskôr do 31. júla 2024.
Minimálna výška príspevku na jeden projekt bude oproti minulosti navýšená na 30 000 eur, maximálna výška na jeden podnik a jeden investičný projekt zostáva – nesmie presiahnuť 500 000 EUR.
Rovnako ako v minulosti aj teraz budú podporené iba projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja.
O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri nepretržite najmenej 36 kalendárnych mesiacov ku dňu predloženia žiadosti.
Maximálne využitie superodpočtu – nástroja na efektívnu podporu financovania inovácií, dosiahneme až vtedy, keď ho začne uplatňovať čo najväčšie množstvo…
Superodpočet na Slovensku patrí medzi najdôležitejšie nástroje na podporu podnikových investícií do výskumu a vývoja (VaV). Tento nástroj umožňuje firmám…
Pozývame Vás na unikátne a zároveň najväčšie slovenské biznisové podujatie Forbes Business Fest. Toto podujatie spája biznis s festivalovou atmosférou…
Nekomentované